Dekanın Mesajı


Dokuz Eylül Üniversitesi Veteriner Fakültesi tarihin en eski mesleklerinden biri olan Veteriner Hekimlik mesleğinin ülkemizdeki en genç temsilcilerinden birisi ve İzmir’in ilk Veteriner Fakültesi’dir. Kuruluşundan itibaren gelişimini hızla tamamlamaya çalışan fakültemiz İzmir’in Kiraz ilçesinde faaliyet göstermektedir.

 

Amacı sadece bölgenin yüksek hayvancılık potansiyeline katkı sağlamak olmayıp, mesleğin gıda güvenliği, halk sağlığı, yaban hayatı ve koruyucu hekimlik yönleri ile çok yönlü olarak bölge ve ülkeye hizmet etmektir. Bu amaç için hem bilim hem de teknolojinin yenilikleri güncel olarak takip edilmekte ve ‘’Tek Sağlık’’ konseptinin yüklediği sorumluluk bilinci ile hareket edilmektedir.

 

Toplum sağlığının en merkezinde Veteriner Hekimler olması nedeni ile “çiftlikten – çatala’’ kadar olan bütün aşamaların kaliteli ve sağlıklı bir biçimde ilerlemesi için bütün imkanlar seferber edilerek kaliteli mezunlar verme ideali ile çalışmaktayız. Bütün aşamalarımız ulusal ve uluslararası akreditasyona göre planlanmakta ve ilerlemektedir.

 

M.Ö. 1200 yıllarında yapılan ‘’Medicina humanitem curat, veterinaria humanitatem’’ (Beşeri hekim insanları, veteriner hekim insanlığı kurtarır) tespiti günümüzde hala güncelliğini korumaktadır.Son yıllarda yaşanan pandemi ve bununla mücadelede Veteriner Hekimlerin aktif rolü tüm dünyada takdirle izlenmektedir. Türkiye’de de rutin olarak üretilen hayvansal aşıların yanında COVID için kullanıma sunulan ilk inaktif aşının Veteriner Hekimler öncülüğünde üretilmesi bizlere düşen sorumluluğu daha da artırmıştır.

 

Tüm bu sorumlulukların bilinciyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne hizmet edecek, Etik ve Deontolojik kurallara uyan, kaliteli, güvenilir, mesleki yeterliğe sahip ve sosyal yönü güçlü Veteriner Hekimler yetiştirmek için çalışmak temel önceliğimizdir.  

 

Saygılarımla

 

Prof. Dr. Zafer BULUT

             DEKAN

 


Haberler